wtorek, 19.03.2024

Sekretariat: +48 85 742 81 55

wtorek, 19.03.2024

Strona główna » Dla mieszkańca » Turystyka i Rekreacja » Rezerwat leśno – archeologiczny „KRZEMIANKA” w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

Rezerwat należący do gmin Czarna Białostocka oraz Dobrzyniewo Duże o powierzchni 230,91 ha położony jest w zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Rezerwat utworzono w 1988 roku w celu zachowania w naturalnym stanie łęgów olszowo – jesionowych i łąk w dolinie rzeki Krzemianki wraz z licznymi źródliskami oraz kopalnią krzemienia z epoki brązu, czyli sprzed ok.3000 lat.

Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczna (ok. 4 km), prezentująca walory przyrodnicze rezerwatu Krzemianka, a także specjalne atrakcje w postaci barci z pszczołami i prehistorycznymi kopalniami krzemienia. Wzdłuż ścieżki dydaktycznej ułożone są co kilkaset metrów kłody drewna, służące jako ławki, na których można odpocząć. Przez co bardziej podmokłe tereny przerzucono kładki.

Kopalnie krzemienia odkrył w 1991 roku leśnik Roman Pruski. W 1992 roku prowadzone były badania przez ekipę z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Pozwalają one stwierdzić, że ok. 3000 lat temu funkcjonowało tu całe zagłębie wydobywcze i przetwórcze (około 300 kopalń oraz kamieniołomy). Ślady po dawnych kopalniach pokrywają południowy stok wzgórza – od szczytu do podnóża widoczne są liczne zagłębienia i hałdy. Co ciekawe, owe kopalnie przetrwały do dziś w niemal nienaruszonym stanie. Przy zejściu ze ścieżki jest wygodny parking, obok którego znajdują się boiska do gry.

Jednym z elementów atrakcji turystycznych jest sieć szlaków turystycznych, biegnących przez najciekawsze przyrodniczo i historycznie tereny. Czystość ekologiczna obszaru Gminy Dobrzyniewo Duże dodatkowo stwarza korzystne warunki do uprawiania turystyki wycieczkowej. Dość szeroka oferta szlaków pozwala na uprawianie turystyki aktywnej: pieszej, rowerowej, kajakowej.

Data publikacji: 18 sty, 2022, 11:16

Ostatnia aktualizacja: 18 sty, 2022, 11:17