piątek, 19.07.2024

Sekretariat: +48 85 742 81 55

piątek, 19.07.2024

Strona główna » Aktualności » Aktywny senior z gminy Dobrzyniewo Duże

Aktywny senior z gminy Dobrzyniewo Duże

19 cze, 2024, 13:03 | Aktualności, Gminna Rada Seniorów

Gmina Dobrzyniewo Duże rozpoczyna realizację projektu „Aktywny senior z gminy Dobrzyniewo Duże, projekt dofinansowy jest z dotacji budżetu Województwa Podlaskiego.

Celem projektu jest aktywizacja, ograniczenie wykluczenia społecznego oraz promocja zdrowego stylu życia zarówno fizycznego jak i umysłowego wśród seniorów z gminy Dobrzyniewo Duże. Zadanie realizowane jest przez Gminę Dobrzyniewo Duże, przy współpracy Gminnej Rady Seniorów. Zaproponowane działania dotyczą trzech obszarów wsparcia:

  1. wsparcie Gminnej Rady Seniorów;
  2. wsparcie społeczności osób starszych w gminie w zakresie bezpieczeństwa w sieci oraz w życiu codziennym;
  3. wsparcie społeczności osób starszych w zakresie poprawy życia i wspierania aktywnego oraz zdrowego starzenia się.

Odbiorcami zadania są osoby powyżej 60 roku życia, mieszkające na terenie gminy Dobrzyniewo Duże. Planowana, łączna liczba odbiorców: co najmniej 60 osób.

Działania w projekcie:

  1. Wsparcie Gminnej Rady Seniorów – edukacja przedstawicieli seniorów gminy Dobrzyniewo – z uwagi, że jest to młoda rada, dopiero rozpoczynająca swoją działalność potrzebne są działania wspierające członków rady w dwóch obszarach:
    1. Cykl szkoleń i warsztatów – proponowana tematyka: funkcjonowanie samorządu, procedowanie uchwał, zapisy dotyczące osób starszych w dokumentach strategicznych i programach gminy, komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna, reprezentacja rady na zewnątrz – współpraca z zewnętrznymi podmiotami organizacjami/instytucjami, które działają na rzecz środowiska seniorów;
    2. Wizyta studyjna Gminnej Rady Seniorów  do Supraśla  
  2. Bezpieczeństwo w sieci i życiu – pakiet spotkań/wykładów/ szkoleń/ warsztatów lub  prelekcji związanych z funkcjonowaniem seniorów w wirtualnym świecie jak również w życiu rzeczywistym „offline” – np.: jak nie dać się namówić na spotkania, podczas których naciąga się seniorów na pożyczki, niepotrzebne zakupy, czy jak nie dać się nabrać oszustom, ale również jak być ostrożnym i nie klikać w nieodpowiednie linki, oraz inne sytuacje, które z uwagi na „kreatywność oszustów”  pojawiają się bardzo szybko.
  3. Sport i zdrowie – dla tej grupy docelowej ważne jest dbanie nie tylko o kondycję fizyczną, ale również umysłową – tzw. zdrową i sprawna głowę. Proponujemy serię spotkań aktywności fizycznej – m.in. spotkania i ćwiczenia relaksacyjne, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, jogga, oraz zajęcia kreatywne – brydż, szachy, warcaby, warsztaty dziennikarskie, łamigłówki. Utworzone zostaną grupy w odniesieniu do zainteresowania konkretnymi zajęciami.

W celu szerokiej integracji środowiska zorganizowany zostanie BAL ANDRZEJKOWY.

Harmonogram spotkań będzie prezentowany na bieżąco.

Skip to content