niedziela, 16.06.2024

Sekretariat: +48 85 742 81 55

niedziela, 16.06.2024

Strona główna » Aktualności » Projekt – Eska – Razem przeciw depresji

Projekt – Eska – Razem przeciw depresji

11 cze, 2024, 15:20 | Aktualności, Społeczne

Wójt Gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – Agata Krupska zaprasza do zapoznania się z Projektem radia Eska – „Razem przeciw depresji”

Na czym polega projekt „Eska – Razem przeciw depresji”?
Projekt „Eska – Razem przeciw depresji” to ogólnopolska, edukacyjna kampania społeczna o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie mające na celu poprawienie dobrostanu młodych ludzi, profilaktykę antydepresyjną oraz działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. W projekcie wykorzystane są popularność Radia Eska i prezenterów radiowych (ambasadorów akcji), a także różne kanały docierania do młodych ludzi. Tematyka depresji jest omawiana w artykułach, podcastach oraz interaktywnym filmie, w którym – podczas oglądania – podejmujemy decyzje, od których zależy, jak potoczy się jego scenariusz. Jego bohaterką jest nastolatka Alicja, która mierzy się z różnymi problemami młodych ludzi. Film ma pobudzać wyobraźnię, sprowokować do rozmowy, nauczyć słuchania i pokazać konsekwencje podejmowanych decyzji.

Dlaczego Gmina Dobrzyniewo Duże zdecydowała się na udział w projekcie „Eska – Razem przeciw depresji”?
Według danych co siódme dziecko na świecie zmaga się z problemami psychicznymi. W Polsce coraz więcej dzieci potrzebuje stałego wsparcia specjalistów. Mamy też coraz więcej sygnałów, że jest to też duży problem na terenie gminy.. Różne sytuacje zgłaszają nam dyrektorzy szkół, pedagodzy i psycholodzy pracujący z dziećmi i młodzieżą. Depresja to coraz poważniejsze zjawisko będące przyczyną samobójstw, okaleczeń i niskiej samooceny. Czasem depresji towarzyszą poważne problemy związane nie tylko z samopoczuciem, ale również zachowaniem. Mogą one powodować trudności w domu, szkole, a także w relacjach z rodziną i przyjaciółmi. Niektórzy młodzi ludzie wykazują tendencję do zachowań ryzykownych, takich jak używanie narkotyków i alkoholu, niewłaściwe stosunki seksualne, porzucenie szkoły. Depresja to choroba, która może dotknąć każdego z nas, ale skoro jest chorobą, to można ją leczyć. I to leczyć skutecznie.

W trosce o zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo naszych dzieci chcielibyśmy zaproponować wsparcie i pomoc przede wszystkim młodym ludziom, ale też ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom. Udział Gminy w projekcie „Eska – Razem przeciw depresji” to narzędzie dostępne bezpłatnie dla wszystkich, którzy szukają takiego wsparcia.

Jak można skorzystać z oferty projektu „Eska – Razem przeciw depresji”?
Na platformę projektu wchodzimy przez stronę internetową GOPS – dostęp jest bezpłatny dla wszystkich, którzy potrzebują wiedzy w tym obszarze. Znajdują się tam strony poświęcone projektowi „Eska – Razem przeciw depresji”, zawierające artykuły o zdrowiu psychicznym, w tym depresji, podcasty z udziałem psychologa i psychotraumatologa, interaktywny film dla młodzieży, a także informacje o miejscach, w których oferowane jest wsparcie.

Strona projektu znajduje się pod adresem:

https://www.eska.pl/razemprzeciwdepresjigminadobrzyniewoduze/

Skip to content