poniedziałek, 22.04.2024

Sekretariat: +48 85 742 81 55

poniedziałek, 22.04.2024

Strona główna » Aktualności » Zaproszenie na Dożynki Wojewódzkie
żubr z kolorowych kwadracików na dole po lewej napis Podlaskie

Zaproszenie na Dożynki Wojewódzkie

28 sie, 2023, 14:45 | Aktualności, Społeczne

Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy, wystawa płodów rolnych, jarmark produktów lokalnych i występy artystyczne – w niedzielę, 10 września, Województwo Podlaskie będzie świętowało dożynki. Odbędą się one w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej (PMKL) w Wasilkowie.

  • Dożynki to wielkie święto rolników,które kończy okres żniw i prac polowych.A dla nas, którzy korzystają z pracy ich rąk, to przede wszystkim okazja do podziękowań:za trud, za ich ciężką pracę i wysiłek, żebyśmy mieli chleb na stole – podkreślił marszałek Artur Kosicki. Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w dożynkach.

Święto plonów rozpocznie liturgia o godz. 10 w soborze katedralnym pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku. Następnie o godz. 11 odbędzie się msza w białostockiej archikatedrze, po której delegacje z wieńcami dożynkowymi przejadą do wasilkowskiego muzeum. Tam nastąpi oficjalne rozpoczęcie dożynek, a marszałek Artur Kosicki odbierze z rąk starostów (którzy przewodniczą tradycyjnej ceremonii dożynkowej – przyp. red.) bochenek chleba, upieczony wyłącznie z mąki, pochodzącej z ostatnich żniw.

Tego dnia gospodarze z regionu przywiozą do Wasilkowa wieńce, wykonane z kłosów, ziarna, owoców i warzyw. Jeden z nich zyska miano „Najładniejszego Wieńca Dożynkowego Województwa Podlaskiego 2023”.

Ale to nie wszystko. Program tegorocznych dożynek wojewódzkich jest bardzo bogaty.

  • Na pewno warto się wybrać na II Podlaski Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich i Produktu Lokalnego. Będzie to gratka dla smakoszy żywności regionalnej, ekologicznej, pochodzącej od lokalnych dostawców, których wspiera Województwo Podlaskie – przekonywał wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

Odbędą się także m.in.: pokazy rzemiosła, jarmark produktów lokalnych, konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe kół gospodyń wiejskich czy najciekawsze stoisko producentów produktu lokalnego. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.

Zabawę uprzyjemnią występy Warszawskiej Kapeli z Targówka i zespołów folklorystycznych. A wieczorem wystąpią gwiazdy: o godz. 17.30 zespół Focus, o 18.30 Masters, a o godz. 20 – Lady Pank.

Dożynki zainaugurują tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie podlaskim, obchodzone co roku w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Ich celem jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego.

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szczegóły wydarzenia można znaleźć na profilu Województwa Podlaskiego na platformie Facebook.

[Plakat na zielonym tle, motyw kłosów, chleba oraz maki, ciemnozielone tło]
Artur Kosicki Marszałek Województwa Podlaskiego 
zaprasza na Dożynki Wojewódzkie, II Podlaski Festiwal KÓŁ Gospod0 Wiejskich i Produktu Lokalnego 
w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie
Kiedy?: 10 września 2023 r. 
10:00 Liturgia w soborze katedralnym pw..św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku 
11:00 Msza święta w Archikatedrze 14:30 Białostockiej 
-Przejazd delegacji z wieńcami dożynkowymi do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie 
13:00 Uroczyste rozpoczęcie Dożynek Wojewódzkich 
14:00 Rozstrzygnięcie konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Województwa Podlaskiego 2023
Plakat „Dożynki Wojewódzkie 2023”
Skip to content