niedziela, 16.06.2024

Sekretariat: +48 85 742 81 55

niedziela, 16.06.2024

Strona główna » Aktualności » 16-dniowe szkolenie wojskowe
napis trenuj jak żółnierz na tle zdjęcia żółnierza z karabinem

16-dniowe szkolenie wojskowe

21 kwi, 2023, 13:58 | Aktualności, Społeczne

„Trenuj jak żołnierz” umożliwia ochotnikom zgłoszenie się na 16-dniowe szkolenie wojskowe, które będzie prowadzone w uelastycznionej – dwuetapowej formule. Pierwszy z nich to 2-dniowe poznanie jednostki i wojska, drugi to 14-dniowe szkolenie w czasie wakacji – w trakcie całego cyklu uczestnik nauczy się podstawowych umiejętności wojskowych m.in. posługiwania się bronią i strzelania, taktyki, terenoznawstwa, przetrwania w trudnych warunkach, walki wręcz, łączności i podstaw musztry.

Pierwszy etap, który pozwoli zapoznać się z wojskiem i jednostką, rozpocznie się w weekendy majowe: 6-7 i 13-14 maja, zaś szkolenie właściwe będzie prowadzone między 16-29 lipca i 6-19 sierpnia. Szkolenie prowadzone jest w oparciu o infrastrukturę 30 jednostek wojskowych na terenie całego kraju – zgłaszający może wybrać dowolną z nich.

W trakcie trwania szkolenia jednostki wojskowe zapewniają wyżywienie, zakwaterowanie, wyposażenie i ubezpieczenie. Dodatkowo każdemu szkolącemu przysługuje wynagrodzenie jako szeregowemu żołnierzowi rezerwy – 130 zł za dzień szkolenia. Szkolenie kończy się złożeniem przysięgi wojskowej i wejściem do pasywnej rezerwy Wojska Polskiego.

Zapisy prowadzone są za pośrednictwem elektronicznego systemu naboru pod adresem: https://trenujjakzolnierz.wp.mil.pl.

Cały czas można się również zgłaszać bezpośrednio do jednostki wojskowej prowadzącej szkolenie (osobiście, telefonicznie, drogą mailową).

Harmonogram projektu „Trenuj jak żołnierz”

I. Etap organizacyjny (2 dniowy w ramach 1 etapu sobota – niedziela). Realizacja w 2 terminach:

6-7 maja

· 10 Brygada Kawalerii Pancernej – Świętoszów,

· 34 Brygada Kawalerii Pancernej – Żagań,

· 20 Brygada Zmechanizowana / Morąg,

· 1 Brygada Pancerna – Wesoła,

· 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia – Sieradz,

· 18 Pułk Rozpoznawczy – Białystok,

· Centrum Szkolenia Sił Powietrznych – Koszalin,

· 19 Brygada Zmechanizowana – Lublin,

· 18 Dyzwizja Zmechanizowana / 18 Batalion Dowodzenia Siedlce,

· 25 Brygada Kawalerii Powietrznej / 7 Batalion Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowieckiej,

· 21 Brygada Strzelców Podhalańskich / 16 Batalion Saperów Nisko,

· 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia / 5 Batalion Dowodzenia Kraków,

· Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań,

· 14 Pułk Przeciwpancerny Suwałki.

13-14 maja

· 12 Brygada Zmechanizowana Szczecin,

· 1 Batalion Zmechanizowany Lębork,

· Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego Dęblin,

· 21 Brygada Strzelców Podhalańskich / 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej Jarosław,

· 1 Pułk Saperów Brzeg,

· 10 Brygada Logistyczna Opole,

· 4 Pułk Przeciwlotniczy Leszno,

· Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych Wrocław,

· 17 Brygada Zmechanizowana Międzyrzecz (szkolenie na poligonie w Wędrzynie),

· Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka,

· Centrum Szkolenia Logistyki Grudziądz,

· 9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo.

27-28 maja

· Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń

9-10 czerwca

· 6 Brygada Powietrznodesantowa / 6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice,

· 6 Brygada Powietrznodesantowa / 18 Batalion Powietrznodesantowy Bielsko Biała,

· 6 Brygada Powietrznodesantowa / 16 Batalion Powietrznodesantowy Kraków.

Turnus rezerwowy – 27-28 maja (2 dniowy w ramach 1 etapu, sobota – niedziela) – dla jednostek wojskowych, w których nie osiągnięto limitu 50 chętnych.

II. Etap szkoleniowy (14 dniowy w ramach 2 etapu sobota – sobota). Realizacja w 2 terminach:

16-29 lipca

· 10 Brygada Kawalerii Pancernej – Świętoszów,

· 34 Brygada Kawalerii Pancernej – Żagań,

· 12 Brygada Zmechanizowana Szczecin,

· 1 Batalion Zmechanizowany Lębork,

· Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia Toruń,

· 20 Brygada Zmechanizowana / Morąg,

· 18 Pułk Rozpoznawczy – Białystok,

· Centrum Szkolenia Inżynieryjno – Lotniczego Dęblin,

· 1 Brygada Pancerna – Wesoła,

· 15 Brygada Wsparcia Dowodzenia – Sieradz,

· 21 Brygada Strzelców Podhalańskich / 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej Jarosław,

· 6 Brygada Powietrznodesantowa / 18 Batalion Powietrznodesantowy Bielsko Biała,

· 1 Pułk Saperów Brzeg,

· 6 Brygada Powietrznodesantowa/ 16 Batalion Powietrznodesantowy Kraków,

· 4 Pułk Przeciwlotniczy Leszno/ Czerwieńsk.

6-19 sierpnia

· Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych Wrocław,

· 17 Brygada Zmechanizowana Międzyrzecz (szkolenie na poligonie w Wędrzynie),

· Centrum Szkolenia Sił Powietrznych Koszalin,

· Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej Ustka,

· Centrum Szkolenia Logistyki Grudziądz,

· 9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo,

· 14 Pułk Przeciwpancerny Suwałki,

· 19 Brygada Zmechanizowana Lublin,

· 18 Dywizja Zmechanizowana / 18 Batalion Dowodzenia Siedlce,

· 25 Brygada Kawalerii Powietrznej / 7 Batalion Kawalerii Powietrznej Tomaszów Mazowiecki,

· 21 Brygada Strzelców Podhalańskich/ 16 Batalion Saperów Nisko,

· 6 Brygada Powietrznodesantowa/ 6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice,

· 10 Brygada Logistyczna Opole,

· 9 Brygada Wsparcia Dowodzenia/ 5 Batalion Dowodzenia Kraków,

· Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań,

· 18 Dywizja Zmechanizowana/ 18 Batalion Dowodzenia Siedlce.

Skip to content